آموزش های خرید و نگهداری لباس

آموزش و ترفند های شستشوی لباس با ماشین لباسشویی

ترفندهای-مهم-و-کلیدی-برای-شستن-لباس-با-دست-و-با-ماشین-لباسشویی-4

اگر لباس‌های هنگام شستشو در ماشین لباسشویی رنگ پس می‌دهند و رنگ دیگر لباس‌ها را عوض می‌کنند این مطلب را بخوایند.

اگر جزء افرادی هستید که به برچسب لباس‌ها توجه نمی‌کنید و همه لباس‌هایی که باید شسته شوند را داخل ماشین لباسشویی انداخته و پودر ماشین لباسشویی را می‌ریزید و ماشین لباسشویی را روشن می‌کنید و فکر می‌کنید که کارتان درست است، در‌واقع لباس‌ها را عذاب می‌دهید. اکثر لباس‌های رنگی، رنگ پس می‌دهد و بعضی از لباس‌ها چه سفید و چه رنگی تغییر رنگ می‌دهند.

با اینکه ممکن است این اتفاق همیشه نیافتد ولی می‌توانید با نکات ساده شستن لباس‌ها که در زیر توضیح می‌دهیم از لباس‌هایتان مراقبت کنید.

۱- برچسب لباس‌ها را نگاه کنید. این برچسب‌ها برای قشنگی نیستند. این برچسب به شما می‌گویند که لباس چطور باید شسته، خشک و اتو شود تا عمر بیشتری داشته و از رنگ و رو نروند. دستورالعمل‌ها را بخوانید و رعایت کنید.

راهنمای علائم لباسشویی روی لباس

راهنمای علائم لباسشویی روی لباس

 

۲- اگر شما مجبور هستید که همه لباس‌هایتان را با در یک نوبت بشوید مثلاً تعدادشان کم است یا وقت کافی ندارید، برای شستشو از آب سرد استفاده کنید. آب گرم الیاف بافت پارچه‌ها را در هم شکسته و لباس‌ها را کم‌رنگ می‌کند در حالی که آب سرد از رنگ پس دادن جلوگیری می‌کند. برای نتیجه‌ی بهتر، از پودر لباسشویی که برای شستو در آب سرد طراحی شده استفاده کنید.

۳- لباس‌های رنگ روشن را از تیره‌ها جدا کنید. لباس‌های تیره، بدون توجه به اینکه چطور شسته می‌شوند، مقداری رنگ پس می‌دهند. به عنوان مثال، رنگ تیره، شلوار نارنجی روشن را به حالت بور و کم‌رنگ تبدیل می‌کند. بنابراین، همیشه، تیره‌ها با هم، رنگ روشن‌ها با هم و لباس‌های سفید را با هم بشویید.

 

۴- از تنظیمات درست ماشین لباسشویی استفاده کنید. اگر لباس‌هایتان خیلی کثیف نیستند لازم نیست که از گزینه شستشوی سنگین استفاده کنید تا لباس‌ها تمیز شوند. در این حالت فقط فشار بیشتری به لباس‌ها وارد شده و زودتر رنگ و روی‌شان می‌رود.

 

 

۵- تا می‌توانید کمتر از خشک‌کن استفاده کنید. چرخش‌های ماشین خشک‌کن باعث نرم شدن بافت بیرونی لباس‌ها می‌شود و لباس‌ها زودتر رنگ‌شان را از دست می‌دهند.

۶- از شستشوی همیشگی اجتناب کنید. شستشوی بیشتر برابر با کهنه شدن بیشتر است. اگر لباسی‌ را فقط برای چند ساعت می‌پوشید، داخل ماشین لباسشویی نیاندازید. فقط روی چوب لباسی گذاشته و اجازه دهید در معرض هوا باشند. اصلاً هیچ وقت نشویید. مثلاً لباس‌های جین نباید با ماشین لباسشویی شسته شوند و فقط با یک اسفنج لکه‌ها را تمیز کنید.

۷- لباس‌ها را برعکس کنید یعنی داخل لباس به بیرون باشد. این کار از الیاف بیرونی در حین شستشو حفاظت می‌کند. الیاف داخلی ساییده می‌شوند و از آنجایی که کسی داخل لباس را نمی‌بیند، مهم نیست.

۸- از نرم‌کننده‌ی لباس استفاده کنید. نرم‌کننده مانند یک میدان نیروی جادویی است و الیاف بافت لباس را حین شسشتو لیز و لغزنده می‌کند، بنابراین ساییدگی کم می‌شوند.

 

۹- نصف فنجان (۱۰۰ سی‌سی) سرکه در هر بار شستشو اضافه کنید. سرکه به عنوان نرم‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند. البته در مراحل آبکشی بوی آن گرفته می‌شود.

۱۰- هر بار که مواد شوینده را اضافه می‌کنید، برای لباس‌های تازه نصف فنجان نمک هم بریزید که نمک باعث تثبیت رنگ شده و جلوی کمرنگ و بور شدن را می‌گیرد.

 

تکنیک ها و اصول مهم شستن لباس در ماشین لباسشویی

یادگیری طریقه شستن لباس در لباسشویی دشوار نیست. بسته به نوع پارچه، مواد شوینده، و ماشین های لباسشویی این فرآیند کمی متفاوت انجام می شود .

مرحله ۱:جدا کردن لباس ها

با جدا کردن لباس هایی که می خواهید بشویید شروع کنید در این مرحله به دسته بندی های مختلف نیاز دارند.
  • سفیدها
  • رنگی ها
سپس دسته را به مواد سنگین (مانند پنبه و پشم)و دسته سبک تر (پلی استر و ابریشم)تقسیم کنید.
هم چنین ظریف ها را از هم جدا کنید. لباس های ظریف لباس هایی هستند که از پارچه های ظریفی که باید با دست شسته شوند ساخته شده اند.
چک کردن برچسب لباس :
برچسب های مراقبت لباس و ملحفه را چک کنید آن ها به شما خواهند گفت که آیا یک شی را می توان شست یا نه هم چنین هر نوع بافت دارای ویژگی هایی است که مشخص می کند واکنش به حلال های گرم، آب و تمیز کردن چگونه است:
  • مراقبت ازلباس پنبه ای
  • مراقبت از لباس مصنوعی
  • مراقبت از لباس پشمی
همه لباس هایی را که برچسب “شستشوی جداگانه” دارند و یا “شستشوی دستی” را در دو دسته جداگانه قرار دهید. در آینده، سعی کنید از خریدن آیتم های ضعیف خودداری کنید اگر ترجیح می دهید که با مراقبت های ویژه لباس شویی مقابله نکنید.
مرحله ۲:انتخاب دمای آب لباسشویی
برای هر دو چرخه شستشو و آبکشی، به برچسب روی لباس مراجعه کنید.

مرحله ۳:انتخاب اندازه بار

بسته به این که چند مورد نیاز به شستشو خود دارید، باید در مورد اندازه بار تصمیم بگیرید. اگر شست و شو کم تر از ۱ / ۴ کامل است ازتنظیمات ضعیف توصیه می شود، برای ۲ / ۴ کامل از تنظیمات متوسط استفاده کنید، و برای ۳ / ۴ کامل از تنظیمات بزرگ استفاده کنید.

مرحله ۴:انتخاب نوع لباس

ماشین لباس شویی معمولا شاخص دارد که شما می توانید برای انتخاب بین رنگ های سفید و رنگی از آن استفاده کنید هر دو این تنظیمات بیشتر به وسیله وزن از سبک به سنگین تقسیم می شوند.

مرحله ۵:شروع کار

این کار معمولا با فشار دادن دکمه یا با لمس کردن آرام صفحه که نشان دهنده نوع بار است انجام می شود. اجازه دهید آبکشی تا زمانی که در حدود ۱ / ۴ است انجام و سپس آن را متوقف کنید.

مرحله ۶:اضافه کردن مواد شوینده ماشین لباسشویی

ابتدا در مخزن را باز کنید، سپس مقدار مورد نظر مواد شوینده ( مایع و یا پودر)را اندازه گیری کنید. اندازه بار عموما مقدار مواد شوینده مورد نیاز را تعیین می کند. این مقدار براساس مواد شوینده متفاوت استفاده می شود. در نهایت مواد شوینده را به مخزن اضافه کنید، لباسشویی ممکن است جایی مخصوص برای ریختن مواد شوینده داشته باشد. اجازه دهید لباسشویی در حدود ۱۰ ثانیه کار کند تا ماده شوینده با آب مخلوط شود.

مرحله ۷:اضافه کردن لباس ها به ماشین لباسشویی

با در باز ، به آرامی لباس ها را اضافه کنید تا مطمئن شوید که به هم پیچیده نیستند.
دقت کنید:
از پر کردن ماشین لباس شویی بیش از ۳ / ۴ کامل خودداری کنید. این کار به لباس ها اجازه می دهد تا در طول چرخه شستشو به سرعت حرکت کنند.

مرحله ۸:اضافه کردن نرم کننده (اختیاری)

چنانچه بخش نکات خانه داری نمناک اشاره کرده است همچنین می توانید نرم کننده پارچه را نیز اضافه کنید. نرم کننده پارچه برای نرم کردن لباسها، کاهش فشار ایستا، و حتی اضافه کردن بوی مطبوع به لباس شویی استفاده می شوند.

دقت کنید:

از نرم کننده ها در موارد زیر خودداری کنید:
لباس های دوخته شده ازمیکرو فایبرها
لباس های ورزشکاران
لباس های آتش نشانی
دستمالها
مرحله ۹:انتخاب دما برای خشک کردن
دمای خشک کن معمولا توسط نوع بافت مشخص می شود؛ پنبه باید معمولا بر روی حرارت بالا تنظیم شود، لباس های مراقبت آسان ( پلی استر)معمولا باید بر روی حرارت متوسط تنظیم شود، لباس های ظریف باید بر روی حرارت کم تنظیم شود. برخی خشک کن ها نیز به لباس ها اجازه نرم شدن بدون استفاده از گرما را می دهند.
مرحله ۱۰:انتخاب دمای خشک کن
همانند دمای خشک کردن، زمان خشک کردن نیز با نوع بافت مشخص می شود. اغلب خشک کن ها دارای چندین تنظیمات در نوع بافت هستند. اغلب خشک کن ها شامل یک چرخه خشک سازی زمان دار، این امکان خشک کردن لباس ها را فراهم می کند که به دلایلی کاملا خشک نشده و یا فقط به مقدار کمی زمان خشک کردن نیاز دارند.
مرحله ۱۱:تمیز کردن فتیله
از این مرحله صرف نظر نکنید. بسیار مهم است که فتیله را تمیز کنید زیرا برای جمع آوری کرک های لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد که خشک شده اند، فتیله معمولا داخل ماشین خشک کن کنار در است.
مرحله ۱۲:اضافه کردن لباس ها به خشک کن
برای اضافه کردن لباس ها به خشک کن باید زمانی را صرف کنید تا لباس ها را جدا کنید تا درهم گیر نکنند. گیر کردن لباس ها ممکن است بیشتر زمان ببرند تا خشک شوند.
مرحله ۱۳:اضافه کردن برگه خشک کن (اختیاری)
اگر از نرم کننده پارچه در طول چرخه شستشو استفاده کردید، نیازی به اضافه کردن یک برگه خشک کن ندارید. یک ورق خشک کن، مانند نرم کننده پارچه، به جلوگیری از چسبیدن کمک می کند و هم چنین می تواند بوی عطر را به لباس هایتان بدهد.
مرحله ۱۴:راه اندازی خشک کن
بعد از اینکه هر دو درجه حرارت خشک کن و زمان خشک کردن را انتخاب کردید در ماشین را ببندید و ماشین را روشن کنید. بعضی از مدل ها یک دکمه را نشان می دهند که نیاز به فشرده شدن دارد، ممکن است صفحه مدرج داشته باشد .
دقت کنید:لطفا در هنگام خشک کردن لباس ها را بدون نظارت رها نکنید. اگر یک خشک کن به درستی نگهداری نشود یا به طور نامناسب استفاده شود احتمال خطر آتش سوزی وجود دارد.
مرحله ۱۵:بیرون آوردن لباس ها
بعضی از لباس ها ممکن است به کل چرخه خشک شدن نیاز نداشته باشند. مواردی را که خشک هستند را بیرون آورید و هر کدام از آن ها که هنوز مرطوب هستند بمانند تا چرخه خشک کردن را قبل از راه اندازی مجدد به پایان برسانید. ممکن است بخواهید لباس هایی را آویزان کنید که بیشتر در معرض چین و چروک قرار دارند (مانند پیراهن و یا لباس های رسمی و مجلل). بقیه را ممکن است به شیوه ای که به آن عادت دارید، تا کنید.

مرحله ۱۶:اتو لباس (اختیاری)

پس از اتمام یک چرخه خشک کردن، بعضی از انواع موارد ممکن است به اتو کردن نیاز داشته باشد. برای این کار باید اتو و میزاتو داشته باشید اتو کردن فرایندی است که برای باز کردن چروک از لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد که شما دوست دارید تمیز به نظر برسد (مثل پیراهن لباس) مطمئن شوید که یک بطری اسپری دم دست دارید دستگاه اتو را نزدیک یک پریز برق قرار دهید.

اتو را روشن کنید.

سپس آن را روی میز قرار دهید تا صورت اتو عمود با تخته اتو باشد.

بیشتر اتوها یک صفحه مدرج دارند که متناسب با پارچه دما را تنظیم می کند.

اجازه دهید دمای اتو بالا برود.

مواردی را که می خواهید بر روی میز اتو قرار دهید قرار دهید.
آویزان و تا کردن لباسها:
به محض اینکه لباس ها خشک شدند، هر تکه ای رو که از خشک کن در میاد برای جلوگیری از چین و چروک شدن، جمع کرده و تا کنید البته، اتو هم اگر لازم باشد. به محض اینکه توانستید لباس ها و ملافه ها را به کمدو کشو مناسب برگردانید.

نکات پایانی:

اشتباهاتی ممکن است مثلا لکه های خونی روی لباس را قبل از شست و شو با ماشین پاک کنید.
شست و شو لباس کار دشواری نیست اگر این کار را به طور مرتب انجام دهیداگر بگذارید کوهی از لباس های کثیف جمع شود، می تواند خسته کننده باشد.
منبع : namnak.com  poshtibanservice.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *